Nie mogłem wczoraj zasnąć… A wszystko przez KTM. W ciągu dnia na fanpage’u KTM Salzburg pojawił się pierwszy foto-wyciek z nowym KTM EXC SixDays 2017 w roli głównej. Wybuchła spora wrzawa, ale najlepsze miało dopiero nadejść. Po całym dniu pracy przed kompem, podczas wieczornego, wręcz pożegnalnego przeglądania fejsa kiedy miałem już zamykać kompa i iść wyczilować się przed TV, nastąpił ten długo wyczekiwany przeze mnie moment – KTM zaprezentował nowe enduraki z rodziny EXC MY2017! No i się zaczęło! Mój newsfeed został w pełni przejęty przez newsy dotyczące nowych pomarańczy! Co o nich wiemy? Że są jak zeszłoroczne SX-y – ‘Radically new’!

ktm-exc-my-2017-hioktanowy-pierwsze-spojrzenie (16)

W chwili obecnej, gdzieś tam w Hiszpanii trwa światowy press launch nowych modeli. Wczoraj odbyła się prezentacja, podczas której odsłonięcia dokonał nasz spec od SuperEnduro i Hard Enduro – Tadeusz Błażusiak, tak więc dzisiaj zapewne dziennikarze z największych światowych magazynów upalają te nowe cacka. A jest co upalać. Gama off-roadowa 2017 składać się będzie z modeli:

ktm-exc-my-2017-hioktanowy-pierwsze-spojrzenie (2)

-125 XC-W / 150 XC-W (enduraki bez homologacji)
-250 EXC / 300 EXC
-250 EXC-F / 350 EXC-F / 450 EXC-F / 500 EXC-F

ktm-exc-my-2017-hioktanowy-pierwsze-spojrzenie (6)

Jak deklaruje KTM motocykle w ponad 90% zostały zbudowane z nowych części! I tak oto znajdziemy w nich zupełnie nowe silniki, nowe podwozia i nowe zawieszenia! I to ostatnie jest ogromnym zaskoczeniem, ponieważ nowe EXC będą się bujały na zawiasach WP Xplor PDS (amor) i WP Xplor 48 up-side down (widelec). Szczegóły dotyczące zarówno jednostki napędowej, jak i reszty – w tym właśnie amorów – poznamy już niebawem!

ktm-exc-my-2017-hioktanowy-pierwsze-spojrzenie (8)
Od tej foty na profilu KTM Salzburg się zaczęło!

O tym, że nowe enduro będą bazowały na modelach SX MY2016 wiedzieliśmy już od dawna. Od początku sezonu Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro 2016 zawodnicy fabrycznego team’u KTM – Cody Webb i Taylor Robert – upalali modele XC-F 2016, które w USA pod tą nazwą można już kupić od kilku miesięcy (obecnie przechodzą lifting 2017). Później Robert i reszta teamu Factory Enduro otrzymała nowe modele EXC-F, którymi rywalizuje w Mistrzostwach Świata Enduro. Wiedzieliśmy więc w jakim kierunku pójdzie KTM i z czego będzie czerpał. Efekt? Lżejsze, szybsze i mocniejsze motocykle Enduro, mające po raz kolejny wyznaczać zupełnie nowe standardy w tym segmencie. Może być naprawdę bardzo ciekawie, biorąc pod uwagę, że zeszłoroczna sensacja KTM 450 SX-F MY2016 względem 2015-tki schudł o kilka kilo (sam silnik o 1,8 kg!!!) i w stadzie koni mechanicznych zyskał aż 5 nowych rumaków READY TO RACE!

ktm-exc-my-2017-hioktanowy-pierwsze-spojrzenie (11)

Tyle wiemy na obecną chwilę. Aaaa i jeszcze jedna kwestia. Czy 2T mają wtrysk? No właśnie chyba nie. Zagraniczne media piszą o nowym gaźniku Mikuni TX 38 mm. Ma zapewniać on lepsze i bardziej kontrolowane oddawanie mocy, a także jest podobno mniej wrażliwy na zmiany wysokości i temperatury. No i OK.! Teraz foty, a na pełną specyfikację czekamy 😉


HIoktanowy

Reklama