W sezonie 2015 chyba po raz pierwszy, poza rywalizacją w zmaganiach MX/Enduro, śledziłem także poczynania chłopaków w Mistrzostwach Polski Supermoto. Jednym z czołowych zawodników polskiej serii jest Jędrzej Żurlaski. Dosiadający motocykla KTM 450 SMR Żuralski w sezonie 2015 startował w barwach sponsorskiego zespołu z Olsztyna – KTMSKLEP.PL i zmagania zakończył z tytułem wicemistrzowskim. Poza startami na polskiej ziemi Jędrek startował także w rundzie Mistrzostw Europy oraz w całej serii Mistrzostw Litwy, w których…. zgarnął tytuł mistrzowski!!! Doskonała postawa Żuralskiego na krajowych i zagranicznych torach zaowocowała jeszcze jednym, mianowicie powołaniem do polskiej kadry na SM of Nations, z którą Żuralski po raz pierwszy w historii wywalczył awans do finałów! Jak więc widzicie Jędrek to naprawdę WYSOKOOKTANOWY, a zarazem mega sympatyczny gość, z którym po prostu musiałem się spotkać, by nie tylko lepiej przyjrzeć się jego bryce – 450 SMR – ale przede wszystkim, by uciąć sobie pogawędkę!

jedrzej-zuralski-ktm-supermoto-www.hioktanowy.com

Jędrku – jak oceniasz tegoroczny sezon Supermoto? Jaki on był dla Ciebie? Udało Ci się zrealizować wszystkie założone cele?

Cele zostały osiągnięte! Zdobyłem zagraniczny tytuł Mistrza Litwa oraz stanąłem na drugim stopniu podium Mistrzostw Polski. Był to długi sezon obfity w dużo startów, zgrupowań, treningów. Oby kolejny sezon był taki sam jak 2015!

Co było dla Ciebie największym wyzwaniem w tym sezonie?

Największym wyzwaniem były dwie kwestie. Pierwsza to powrót po kontuzji do startów w motocrossie – ale już jako amator. Cieszę się z tego bardzo, natomiast następną kwestią był debiut w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

Jak oceniasz sytuację polskiego Supermoto i poziom riderów? Jest lepiej niż jeszcze rok, dwa lata temu? Gorzej?

Poziom w Polsce rośnie z roku na rok. Widać to po czasach. Coraz więcej osób podchodzi profesjonalnie do ścigania – są to zagraniczne starty, zgrupowania, lepsze motocykle . Poziom przez dwa lata poszedł bardzo mocno do góry. Myślę, że za kilka lat będziemy w stanie ścigać się z czołówką Mistrzostw Europy.

Kto był dla Ciebie najgroźniejszym rywalem? Z kim toczyłeś najbardziej zacięty bój?

Byli to zawodnicy z pierwszej trójki MP, czyli Wojtek i Paweł, ale najbardziej zacięty bój prowadziłem z Pawłem . Walka trwała do ostatniego biegu sezonu!

W tym sezonie startowałeś także w Mistrzostwach Litwy, gdzie wywalczyłeś Mistrzostwo i to jako pierwszy Polak w historii! Ogromnie gratuluję no i powiedz, co czułeś gdy stanąłeś na szczycie finalnego podium?

Ten tytuł jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Kilka lat temu, jak przyjechałem na pierwsze zawody na Litwie zamiatałem tyły . Po kilku latach nawiązałem walkę i wygrałem w klasyfikacji generalnej. Czułem oczywiście satysfakcję, ponieważ Litwini nie do końca byli zadowoleni z takiego obrotu sytuacji (śmiech).

W tym sezonie wraz z Tomkiem Żuralskim i Pawłem Żuralskim ścigałeś się w barwach zespołu KTMSKLEP.PL. Jaka była to dla Ciebie przygoda?

Przez większość sezonu naprawdę tworzyliśmy bardzo fajny, profesjonalny team. Marcin i Piotr (ekipa WP-POLAND – dop. HIoktanowy) dawali z siebie wszystko, było zaplecze techniczne i pomoc ze strony chłopaków DZIĘKI!!!

Twoją bronią na sezon 2015 był KTM SMR 450, który jak widać po Twoim osiągnięciach okazał się dobrym partnerem do tegorocznych rozgrywek. Dlaczego postawiłeś na KTM i co w tej maszynie ceniłeś najbardziej?

Ten motocykl prowadził mi się po prostu świetnie. Bardzo dobrze go czuję, szczególnie w terenie. Jest lekki i od samego początku kiedy na niego siadłem wiedziałem, że się polubimy. Najbardziej w tej maszynie cenię moc i prowadzenie – jest na 5.

Doszły mnie jednak słuchy, że w sezonie 2016 zasiądziesz na grzbiecie nowej Husqvarny FS? Czy to prawda?

Dokładnie! Motocykl został już zamówiony. Czytając opinie o tym motocyklu jestem pod wrażeniem mocy i wagi. Szukam maszyny najbardziej zbliżonej do offradówki i myślę, że na chwile obecną Husqvarna ma bardzo ciekawą ofertę motocykli supermoto .

Kiedy pierwszy trening na nowym sprzęcie?

Wczesną wiosną . Wszystko jest na etapie planowania.

Przed nami zima. Sam jestem amatorem upalania, ale mój świat to enduro, który dopóki nie zostanie przykryty metrową warstwą śniegu, to pozwala na pełnowymiarowe uprawianie tej dyscypliny. Jakim okresem jest natomiast zima dla zawodnika supermoto?

Kiedy odstawiam motocykl supermoto, przesiadam się od razu na MX . Bardzo lubię tę dyscyplinę. Jestem w końcu emerytowanym riderem MX, więc dopóki pozwalają warunki trenuję motocross. Poza tym lubię okres zimowy i przygotowanie kondycyjne, na co poświęcam większość zimowych wieczorów.

Na czym będziesz skupiał się podczas przygotowań do sezonu 2016? Planujesz może jakiś wyjazd na treningi na południe Europy?

Sezon 2016 planuję pojechać podobnie, jak poprzedni, bo był to dobry sezon. Byłem naprawdę dobrze przygotowany. Planuję startować jak najwięcej na Supermoto, a wolne weekendy wypełniać startami w motocrossie oraz zgrupowaniami.

Wprawdzie do rozpoczęcia przyszłego sezonu jest jeszcze bardzo wiele czasu, ale podejrzewam, że jako zawodnik ze ścisłej czołówki MP SM, masz już określone plany i cele. Jeśli tak i możesz o nich mówić, to bardzo proszę o komentarz.

Celem oczywiście jest pierwsza trójka Mistrzostw Polski, a najbardziej interesuje mnie walka o upragniony tytuł. Również będą skupiał się na startach w krajach nadbałtyckich i walce o mistrzostwo w tamtejszym cyklu.

Tak więc tego ci życzę! Wielkie dzięki za zaproszenie i rozmowę : ) 

jedrzej-zuralski-sm-of-nations-2015
fot. supermotonieuws.com

FURA ŻURALA: KTM 450/505 SM-R 2012′

A teraz rzućmy okiem na pomarańczowe cacko Jędrka, którym wojował w tym sezonie na polskich i europejskich torach! Jak muszę dodać, w czasie gdy złożyłem Jędrkowi wizytę, ten dopiero co wrócił z włoskiego Jesolo, gdzie rozgrywane było tegoroczne SM of Nations, tak więc niech nie dziwi Was ta patriotyczna okleinka!

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (8)

Fura Jędrka z pomarańczowej fabryki w Mattighofen wyjechała w roku 2012, jako rasowe Supermoto KTM’a, czyli model SMR. Posiada więc najwyższej jakości heble dostarczone przez Magurę oraz seryjne zawieszenie WP Performance Systems, dedykowane oczywiście do Supermoto. By jednak z tych zawiasów wyciągnąć maksimum i zapewnić Jędrkowi najlepsze prowadzenie i komfort, to nieco przy nich pomajstrowano. A skoro osprzęt WP, to zadaniem zajęła się ekipa WP-Poland, która dokonała odpowiedniego strojenia i personalizacji pod indywidualne preferencje ridera.

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (2)

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (12)

Jednym z ważniejszych elementów, który zmodyfikowano w SMRze Jędrka, jest układ wydechowy. Seryjny zdemontowano i zainstalowano kompletny, tuningowy układ wydechowy z tubą rozprężającą po końcówkę marki HGS. 

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (6)

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (1)

Na czarne felgi, w tym na 16,’5 calowego Excela z przodu i tylną 17-tkę obute zostały opony Michelin. 

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (3)

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (5)

Kluczową modyfikacją okazała się zmiana pojemności do 505 cm3, co jak mówi Jędrzej – daje świetne osiągi i oczywiście wpływa na wzrost mocy. Moto ma założone seryjne sprzęgło Adler Antyhopinng, które pozwala na swobodne slide’owanie.

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (9)

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (4)

Jeśli mowa o siodle, to nasz wicemistrz postawił na fabryczne siodło typu Step Up z asortymentu KTM PowerParts, które dzięki specjalnemu stopniowi sprawia, że nie ma poślizgu, kiedy odkręca się pełny gaz! W motocyklu znajdziemy także wiele elementów z karbonu, w tym karbonową pokrywę sprzęgła oraz najbardziej rzucający się w oczy zbiornik paliwa w karbonowej osłonie, dostarczony przez Pro-Carbon Racing.

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (10)

jedrzej-zuralski-ktm-450-smr-supermoto-www.hioktanowy.com (11)

I co powiecie na furę Jędrka? Też uważacie, że jest HOT?

EDIT 29.10.2015: Uwaga! Uwaga! Nowa Huska jest już w drodze do Jędrka, a co się z tym wiąże? Otóż, że jego gorący SMR 505, który udowodnił w tym sezonie niejednokrotnie, że jest READY TO RACE – poszukuje nowego właściciela! 

Kontakt: (+48) 791 670 008


HIoktanowy

Reklama